Share, , Google Plus, Pinterest,

Ο χάρτης του Champions League 2018-19 (13/05)

Τα περισσότερα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα φτάνουν στο τέλος τους και το Sport24.gr παρουσιάζει τις ομάδες του Champions League της νέας σεζόν. Δείτε ποιες εξασφάλισαν εισιτήριο την Κυριακή (13/05).

Στην τελική ευθεία έχουν μπει τα περισσότερα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα, αφού μέχρι τις 3 Ιουνίου θα έχουν ολοκληρωθεί όλα, λόγω της διεξαγωγής του παγκοσμίου κυπέλλου στα γήπεδα της Ρωσίας.

Λίγες μέρες απομένουν λοιπόν, για να μάθουμε ποιες ομάδες θα λάβουν μέρος στο Champions League της σεζόν 2018-19. Μία διοργάνωση, που από τη νέα σεζόν θα είναι αρκετά διαφοροποιημένη σε σχέση με αυτήν που γνωρίζαμε μέχρι φέτος.

Οι βασικές αλλαγές είναι οι εξής:

  • Προστίθεται ακόμα ένας προκριματικός γύρος, ο οποίος βαφτίζεται “προ-προκριματικός γύρος”.
  • Οι τέσσερις πρώτες χώρες της κατάταξης της UEFA (Ισπανία, Αγγλία, Ιταλία, Γερμανία) δεν θα έχουν εκπροσώπους στα προκριματικά, αφού και οι τέσσερις ομάδες τους θα βρεθούν απευθείας στους ομίλους.
  • Απευθείας πρόκριση στους ομίλους θα πάρουν 26 ομάδες και μόλις 6 θα προκύψουν από τα προκριματικά. Οι αντίστοιχοι αριθμοί μέχρι φέτος ήταν 22 και 10.
  • Οι τέσσερις ομάδες που θα αποκλειστούν από τον 3ο προκριματικό γύρο στο μονοπάτι των μη πρωταθλητών, θα συνεχίσουν απευθείας στους ομίλους του Europa League, και όχι στα playoffs, όπως συνέβαινε μέχρι σήμερα.
  • Οι ώρες έναρξης των αγώνων θα είναι στις 19:55 και στις 22:00 για τη χώρα μας, και όχι στις 21:45 όπως είχαμε μάθει επί τόσα χρόνια.

Ήδη, 21 ομάδες έχουν εξασφαλίσει την παρουσία τους στους ομίλους, ενώ αρκετές έχουν πάρει θέση στους προκριματικούς γύρους.

Όσον αφορά στη χώρα μας, η ΑΕΚ, ως πρωταθλήτρια, θα ξεκινήσει ως αδύναμη στον 3ο προκριματικό γύρο, στο μονοπάτι των πρωταθλητών. Το δεύτερο εισιτήριο, αυτό που οδηγεί στο μονοπάτι των μη πρωταθλητών στο 2ο προκριματικό γύρο, έχει πάρει ο ΠΑΟΚ, ως δευτεραθλητής, ο οποίος ελπίζει να βρεθεί στους ισχυρούς.

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΡΤΗ

Για να διαμορφωθούν οι πίνακες που θα δείτε παρακάτω, για τα πρωταθλήματα που δεν έχουν ολοκληρωθεί ακόμα, έχουμε λάβει ως δεδομένο τις τωρινές βαθμολογίες σε κάθε πρωτάθλημα. Για παράδειγμα, η Λιόν τοποθετείται στον 3ο προκριματικό γύρο, αφού αυτή τη στιγμή βρίσκεται στην 3η θέση της Ligue 1.

Επίσης, για να συμπληρωθούν οι πίνακες μέχρι τέλους, δηλαδή μέχρι τη φάση των ομίλων, δίνουμε… πρόκριση στους ισχυρούς κάθε γύρου, χωρίς να σημαίνει αυτό απαραίτητα ότι έτσι θα εξελιχθούν τα πράγματα.

Επιπλέον, η βαθμολογία για κάποιες ομάδες δεν είναι οριστική, αφού κάποιες θα συνεχίσουν να παίρνουν βαθμούς, μέχρι να ολοκληρωθούν το Champions League και το Europa League της τρέχουσας σεζόν.

* Το παρόν κείμενο θα ανανεώνεται κάθε φορά που θα υπάρχει κάποια διαφοροποίηση, μέχρι να οριστικοποιηθούν όλες οι ομάδες στις 3 Ιουνίου, όταν διεξάγεται η τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος Γιβραλτάρ.

ΤΙ ΣΥΝΕΒΗ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ (13/05)

Η Λίβερπουλ κατέλαβε την 4η θέση στην Premier League και θα είναι παρούσα στους ομίλους, λογικά στο 3ο γκρουπ δυναμικότητας, εκτός κι αν κατακτήσει το φετινό Champions League, οπότε θα ανέβει στο 1ο.

Στο 1ο γκρουπ δυναμικότητας των ομίλων θα βρίσκεται η Γιουβέντους, που πήρε το πρωτάθλημα στην Ιταλία. Στο 2ο γκρουπ θα είναι η δευτεραθλήτρια Νάπολι.

Η Σαχτάρ κατέκτησε το πρωτάθλημα Ουκρανίας και θα είναι στο 2ο γκρουπ δυναμικότητας των ομίλων. Από τους ισχυρούς του 3ου προκριματικού θα ξεκινήσει η δευτεραθλήτρια Ντινάμο Κιέβου.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε τη 2η θέση στο ρωσικό πρωτάθλημα και εξασφάλισε εισιτήριο για τους ομίλους, ενώ η Σπαρτάκ Μόσχας, που κατετάγη 3η, θα ξεκινήσει από τους αδύναμους του 3ου προκριματικού.

Στους ομίλους θα αγωνιστεί η Κλαμπ Μπριζ, που κατέκτησε το πρωτάθλημα Βελγίου.

Ισχυρή στον 3ο προκριματικό θα είναι η Μπενφίκα, που πήρε τη 2η θέση στο πορτογαλικό πρωτάθλημα.

Το πρωτάθλημα Κροατίας κατέκτησε η Ντίναμο Ζάγκρεμπ, που θα αγωνιστεί στο 2ο προκριματικό, ως ισχυρή.

Δεύτερη θα είναι στο πρωτάθλημα Αυστρίας η Στουρμ Γκρατς, που θα τοποθετηθεί στους αδύναμους του 2ου προκριματικού.

Η αλβανική Κουκέσι, λόγω της τιμωρίας της Σκεντερμπέου, θα είναι αυτή που θα πάρει θέση στο μονοπάτι των πρωταθλητών του 1ου προκριματικού, καθώς εξασφάλισε τη 2η θέση στο πρωτάθλημα.

Η Ντουντελάνζ θα είναι αδύναμη στον 1ο προκριματικό, καθώς κατέκτησε το πρωτάθλημα Λουξεμβούργου.

Ας δούμε αναλυτικά τις ομάδες (με έντονα γράμματα, οι σίγουρες κάθε γύρου)…

Προ-προκριματικός γύρος

 

ΙΣΧΥΡΟΙΑΔΥΝΑΜΟΙ
Λίνκολν Ρεντ Ιμπς (Γιβραλτάρ) 2.750 *Λα Φιορίτα (Σαν Μαρίνο) 1.750 *
Σάντα Κολόμα (Ανδόρα) 2.750Ντρίτα (Κόσοβο) 0.000 *

* Δεν έχει ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα

1ος προκριματικός γύρος

 

ΙΣΧΥΡΟΙΑΔΥΝΑΜΟΙ
Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) 37.000Σπάρτακ Τρνάβα (Σλοβακία) 3.500
Σέλτικ (Σκωτία) 31.000Σκέντια (ΠΓΔΜ) 3.500
ΑΠΟΕΛ (Κύπρος) 27.000Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο) 3.500
Μάριμπορ (Σλοβενία) 22.500 *Βαλέτα (Μάλτα) 3.250
Αστάνα (Καζακστάν) 21.750Κρουζέιντερς (Βόρειος Ιρλανδία) 3.000
Καραμπάγκ (Αζερμπαϊτζάν) 20.500Βίκινγκουρ (Νήσοι Φαρόε) 3.000
Σέριφ (Μολδαβία) 14.750Λίνκολν Ρεντ Ιμπς (Γιβραλτάρ) 2.750 * **
Ερυθρός Αστέρας (Σερβία) 10.750Σουτιέσκα (Μαυροβούνιο) 2.500
Χαποέλ Μπερ Σεβά (Ισραήλ) 10.000Σιράκ (Αρμενία) 2.500 *
Ρόζενμποργκ (Νορβηγία) 9.000Σούντουβα (Λιθουανία) 2.000
Ελσίνκι (Φινλανδία) 8.000Κορκ Σίτι (Ιρλανδία) 1.750
Δε Νιου Σεντς (Ουαλία) 5.000Σπάρτακς Γιούρμαλα (Λετονία) 1.750
Κουκέσι (Αλβανία) 4.250Βάλουρ (Ισλανδία) 1.650
Βιντεότον (Ουγγαρία) 4.250 *Φλόρα (Εσθονία) 1.250
Ζρίνσκι (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) 3.750Τορπέντο Κουτάισι (Γεωργία) 1.000

* Δεν έχει ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα

** Αν περάσει από τον προ-προκριματικό γύρο

2ος προκριματικός γύρος

ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ

 

ΙΣΧΥΡΟΙΑΔΥΝΑΜΟΙ
Ζάλτσμπουργκ (Αυστρία) 55.500Μάλμε (Σουηδία) 14.000
Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) 37.000 **Ερυθρός Αστέρας (Σερβία) 10.750 **
Σέλτικ (Σκωτία) 31.000 **Χαποέλ Μπερ Σεβά (Ισραήλ) 10.000 **
ΑΠΟΕΛ (Κύπρος) 27.000 **Ρόζενμποργκ (Νορβηγία) 9.000 **
Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία) 24.500 *Ελσίνκι (Φινλανδία) 8.000 **
Μάριμπορ (Σλοβενία) 22.500 * **Μπρόντμπι (Δανία) 5.190 *
Αστάνα (Καζακστάν) 21.750 **Δε Νιου Σεντς (Ουαλία) 5.000 **
Καραμπάγκ (Αζερμπαϊτζάν) 20.500 **Κουκέσι (Αλβανία) 4.250 **
ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ (Λευκορωσία) 20.500Βιντεότον (Ουγγαρία) 4.250 * **
Ντίναμο Ζάγκρεμπ (Κροατία) 17.500Κλουζ (Ρουμανία) 4.090 *
Σέριφ (Μολδαβία) 14.750 **Ζρίνσκι (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) 3.750 **

* Δεν έχει ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα

** Αν περάσει από τον 1ο προκριματικό γύρο

ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΜΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ

 

ΙΣΧΥΡΟΙΑΔΥΝΑΜΟΙ
Βασιλεία (Ελβετία) 71.000Φενέρμπαχτσε (Τουρκία) 23.500 *
Άγιαξ (Ολλανδία) 53.500Σλάβια Πράγας (Τσεχία) 7.500 *
ΠΑΟΚ (Ελλάδα) 29.500Στουρμ Γκρατς (Αυστρία) 6.470

* Δεν έχει ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα

3ος προκριματικός γύρος

ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ

 

ΙΣΧΥΡΟΙΑΔΥΝΑΜΟΙ
Ζάλτσμπουργκ (Αυστρία) 55.500 **Αστάνα (Καζακστάν) 21.750 **
Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) 37.000 **Καραμπάγκ (Αζερμπαϊτζάν) 20.500 **
Σέλτικ (Σκωτία) 31.000 **ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ (Λευκορωσία) 20.500 **
ΑΠΟΕΛ (Κύπρος) 27.000 **Ντίναμο Ζάγκρεμπ (Κροατία) 17.500 **
Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία) 24.500 * **Σέριφ (Μολδαβία) 14.750 **
Μάριμπορ (Σλοβενία) 22.500 * **ΑΕΚ (Ελλάδα) 10.000

* Δεν έχει ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα

** Αν περάσει από το 2ο προκριματικό γύρο

ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΜΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ

 

ΙΣΧΥΡΟΙΑΔΥΝΑΜΟΙ
Μπενφίκα (Πορτογαλία) 80.000Άγιαξ (Ολλανδία) 53.500 **
Βασιλεία (Ελβετία) 71.000 **ΠΑΟΚ (Ελλάδα) 29.500 **
Ντινάμο Κιέβου (Ουκρανία) 62.000Σπαρτάκ Μόσχας (Ρωσία) 13.500
Λιόν (Γαλλία) 59.500 *Σταντάρ Λιέγης (Βέλγιο) 12.500 *

* Δεν έχει ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα

** Αν περάσει από το 2ο προκριματικό γύρο

Playoffs

ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ

 

ΙΣΧΥΡΟΙΑΔΥΝΑΜΟΙ
Ζάλτσμπουργκ (Αυστρία) 55.500 **ΑΠΟΕΛ (Κύπρος) 27.000 **
Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) 37.000 **Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία) 24.500 * **
Αϊντχόφεν (Ολλανδία) 36.000Μάριμπορ (Σλοβενία) 22.500 * **
Σέλτικ (Σκωτία) 31.000 **Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία) 20.500

* Δεν έχει ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα

** Αν περάσει από τον 3ο προκριματικό γύρο

ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΜΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ

 

ΙΣΧΥΡΟΙΑΔΥΝΑΜΟΙ
Μπενφίκα (Πορτογαλία) 80.000 **Ντινάμο Κιέβου (Ουκρανία) 62.000 **
Βασιλεία (Ελβετία) 71.000 **Λιόν (Γαλλία) 59.500 * **

* Δεν έχει ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα

** Αν περάσει από τον 3ο προκριματικό γύρο

Φάση των ομίλων

 

1ο ΓΚΡΟΥΠ2ο ΓΚΡΟΥΠ3ο ΓΚΡΟΥΠ4ο ΓΚΡΟΥΠ
Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία) 160.000 ή Λίβερπουλ (Αγγλία) 62.000Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία) 160.000 ή Λίβερπουλ (Αγγλία) 62.000Τότεναμ (Αγγλία) 67.000Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) 37.000 **
Μπαρτσελόνα (Ισπανία) 132.000Ατλέτικο Μαδρίτης (Ισπανία) 138.000Ρόμα (Ιταλία) 64.000Βαλένθια (Ισπανία) 36.000
Μάντσεστερ Σίτι (Αγγλία) 100.000Ντόρτμουντ (Γερμανία) 89.000Σάλκε (Γερμανία) 62.000Αϊντχόφεν (Ολλανδία) 36.000 **
Γιουβέντους (Ιταλία) 126.000Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Αγγλία) 82.000Μονακό (Γαλλία) 57.000 *Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία) 33.000 *
Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία) 135.000Σαχτάρ (Ουκρανία) 81.000Νικητής Europa LeagueΣέλτικ (Σκωτία) 31.000 **
Παρί Σεν Ζερμέν (Γαλλία) 109.000Μπενφίκα (Πορτογαλία) 80.000 **Ζάλτσμπουργκ (Αυστρία) 55.500 **Κλαμπ Μπριζ (Βέλγιο) 29.500
Λοκομοτίβ Μόσχας (Ρωσία) 22.500Νάπολι (Ιταλία) 78.000ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία) 45.000Γαλατάσαραϊ (Τουρκία) 29.500 *
Πόρτο (Πορτογαλία) 86.000Βασιλεία (Ελβετία) 71.000 **Λάτσιο (Ιταλία) 41.000 *Χόφενχαϊμ (Γερμανία) 14.285

* Δεν έχει ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα

** Αν περάσει από τα playoffs

 

Η δομή του Champions League 2018-19

 

ΦάσηΗμερομηνίεςΟμάδες
Προ-προκριματικός γύρος26-29/06Οι 4 πρωταθλήτριες των χωρών από την 52η έως την 55η θέση
1ος προκριματικός γύρος10-11/07, 17-18/0734 ομάδεςΗ νικήτρια του προ-προκριματικού γύρου

Οι 33 πρωταθλήτριες των χωρών από τη 18η έως την 51η θέση (εκτός του Λίχτενσταϊν)

2ος προκριματικός γύρος24-25/07, 31/07-01/0826 ομάδες χωρισμένες σε δύο ταμπλόΜονοπάτι πρωταθλητών με 20 ομάδες

Οι 17 νικήτριες του 1ου προκριματικού γύρου

Οι 3 πρωταθλήτριες των χωρών από τη 15η έως τη 17η θέση

Μονοπάτι μη πρωταθλητών με 6 ομάδες

Οι 6 δευτεραθλήτριες των χωρών από τη 10η έως τη 15η θέση

3ος προκριματικός γύρος07-08/08, 14/0820 ομάδες χωρισμένες σε δύο ταμπλόΜονοπάτι πρωταθλητών με 12 ομάδες

Οι 10 νικήτριες του 2ου προκριματικού γύρου

Οι 2 πρωταθλήτριες των χωρών στη 13η και τη 14η θέση

Μονοπάτι μη πρωταθλητών με 8 ομάδες

Οι 3 νικήτριες του 2ου προκριματικού γύρου

Οι 3 δευτεραθλήτριες των χωρών από την 7η έως την 9η θέση

Οι 2 τριταθλήτριες των χωρών στην 5η και την 6η θέση

Playoffs21-22/08, 28-29/0812 ομάδες χωρισμένες σε δύο ταμπλόΜονοπάτι πρωταθλητών με 8 ομάδες

Οι 6 νικήτριες του 3ου προκριματικού γύρου

Οι 2 πρωταθλήτριες των χωρών στην 11η και τη 12η θέση

Μονοπάτι μη πρωταθλητών με 4 ομάδες

Οι 4 νικήτριες του 3ου προκριματικού γύρου

Φάση ομίλων18-19/09, 02-03/10, 23-24/10, 06-07/11, 27-28/11, 11-12/1232 ομάδεςΟι 6 νικήτριες του 4ου προκριματικού γύρου

Οι 10 πρωταθλήτριες των χωρών από την 1η έως τη 10η θέση

Οι 6 δευτεραθλήτριες των χωρών από την 1η έως την 6η θέση

Οι 4 τριταθλήτριες των χωρών από την 1η έως την 4η θέση

Οι 4 τετραθλήτριες των χωρών από την 1η έως την 4η θέση

Η κάτοχος του Champions League 2017-18

Η κάτοχος του Europa League 2017-18

Φάση των “16”12-13/02, 19-20/02, 05-06/03, 12-13/0316 ομάδεςΟι 8 νικήτριες των ομίλων

Οι 8 δεύτερες των ομίλων

Προημιτελικά09-10/04, 16-17/048 ομάδεςΟι νικήτριες της φάσης των “16”
Ημιτελικά30/04-01/05, 07-08/054 ομάδεςΟι νικήτριες των προημιτελικών
Τελικός01/062 ομάδεςΟι νικήτριες των ημιτελικών

Οι ημερομηνίες

 

12 Ιουνίου: Κλήρωση προ-προκριματικού γύρου

19 Ιουνίου: Κλήρωση 1ου και 2ου προκριματικού γύρου

26 Ιουνίου: Ημιτελικά προ-προκριματικού γύρου

29 Ιουνίου: Τελικός προ-προκριματικού γύρου

10/11 Ιουλίου και 17/18 Ιουλίου: 1ος προκριματικός γύρος

23 Ιουλίου: Κλήρωση 3ου προκριματικού γύρου

24/25 Ιουλίου και 31 Ιουλίου/1 Αυγούστου: 2ος προκριματικός γύρος

6 Αυγούστου: Κλήρωση play-offs

7/8 Αυγούστου και 14/15 Αυγούστου: 3ος προκριματικός γύρος

21/22 Αυγούστου και 28/29 Αυγούστου: Play-offs

30 Αυγούστου: Κλήρωση των ομίλων

18/19 Σεπτεμβρίου: 1η αγωνιστική των ομίλων

2/3 Οκτωβρίου: 2η αγωνιστική των ομίλων

23/24 Οκτωβρίου: 3η αγωνιστική των ομίλων

6/7 Νοεμβρίου: 4η αγωνιστική των ομίλων

27/28 Νοεμβρίου: 5η αγωνιστική των ομίλων

11/12 Δεκεμβρίου: 6η αγωνιστική των ομίλων

17 Δεκεμβρίου: Κλήρωση της φάσης των “16”

12/13/19/20 Φεβρουαρίου και 5/6/12/13 Μαρτίου: Φάση των “16”

15 Μαρτίου: Κλήρωση των προημιτελικών

9/10 Απριλίου και 16/17 Απριλίου: Προημιτελικά

19 Απριλίου: Κλήρωση των ημιτελικών

30 Απριλίου/1 Μαΐου και 7/8 Μαΐου: Ημιτελικά

1 Ιουνίου: Τελικός (Wanda Metropolitano, Μαδρίτη)