Share, , Google Plus, Pinterest,

Β’ Εθνική: Επιβλητική νίκη του Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα – Συνεχίζει πρώτος και αήττητος

Αήττητοι συνέχισαν την πορεία τους ο ΠΑΣ Γιάννινα, τα Φάρσαλα και η ΧΑΝΘ επικρατώντας του Πρωτέα Γρεβενών, της Κομοτηνής και του ΚΑΟΧ αντίστοιχα. Επιστροφή στις νίκες για τους Μαχητές-Πειραματικού.

Φοβερός ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα στο παιχνίδι με τον Πρωτέα Γρεβενών, καθώς επικράτησε με 85-53. Η ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου έφτασε εύκολα και “σβηστά” στην διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο μέχρι την επιβλητική νίκη.

Κορυφαίοι για τον Βίκος ΠΑΣ οι Ναούμης με 20 πόντους και έπειτα οι Μάντζιος – Μανάκας με 11.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ 85-53
Δεκάλεπτα: 18-8, 48-17, 69-28, 85-53
Διαιτησία: Θεοδώρου, Κοιμτζόγλου, Τζιοπάνος
ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): Νίκας 10 (2), Μαυρογιάννης 5, Καραγκιολίδης 5 (1), Ναούμης 20 (4), Μάντζιος 11 (1), Πάτρας 9 (1), Κωστούλας 7 (1), Μανάκας 11, Γιωτάκης 4, Τσίρμπας 3(1).

Πρωτέας Γρεβενών (Μουρουζιδης): Τζιοβάρας, Σισμάνης 4, Μαλούτας 11 (3), Μιχαηλίδης 5 (1), Βλάχος 5, Μπέσσας 9, Συλλάκος, Τακίδης 2, Πελίγκος 1, Μακρής, Πεχλιβανίδης 11(2), Κλωνάρας 5

 

 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:
Φάρσαλα – ΓΑΣ Κομοτηνής 86-74
Ευκαρπία – Καβάλα 73-59
Ερμής Λαγκαδά – Έσπερος Λαμίας 81-64
Μαχητές-Πειραματικού – Γέφυρα 80-74
Στρατώνι – Δόξα Λευκάδας 65-73
ΠΑΣ Γιάννινα – Πρωτέας Γρεβενών 85-53
ΚΑΟΧ – ΧΑΝΘ 69-80
Πολύγυρος – Αίας Ευόσμου 75-62

Τα φύλλα αγώνα:

ΜΑΧΗΤΕΣ-ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ – ΓΕΦΥΡΑ 80-74
Δεκάλεπτα: 26-14, 48-39, 67-61, 80-74
Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης-Αγραφιώτης Ιωάν.-Δέλλας
Μαχητές Πειραματικό (Χατζηκυριακίδης): Σιπητάνος 8, Χατζηκυριακίδης 17 (3), Γεωργίου 4(1), Κουντουρατζόγλου, Μαυρίδης 11 (1), Ζιάκας 12 (2), Κλωνάρας, Σικαλίδης 15, Βαϊντερλής 4, Μητσάκης 9 (2)
ΚΣ Γέφυρας (Μελετιάδης): Μπέγος 7 (1), Ματενίδης 17 (1), Μάρτζος 13 (1), Αποστολίδης 7, Τζουβάρας, Κιουρτζίδης 4, Ονάσογλου 9, Τσακαλέρης 12, Μασάδης, Κοτσάνος 2, Κολοκοτρώνης 8

ΦΑΡΣΑΛΑ – ΚΟΜΟΤΗΝΗ 86-74
Δεκάλεπτα: 16-25, 40-44, 62-62, 86-74.
Διαιτητές: Πιτσίλκας-Κοντογιάννης-Παζώλης
Γ.Σ.Φαρσάλων (Γιασάρης-Ρίζος): Στάνκοβιτς 2, Καλτσούνας, Βασιλείου, Παπαχρήστος 28 (3), Τσούμας Σ. 6, Βρεττάς 8, Πεταλωτής 26(3),  Μουλάς 4, Δέσπος 3, Τσούκας 9(3).
Κομοτηνή (Λεμονίδης): Λεπτοκαρίδης 28 (5), Μαστροδημήτρης, Παλάσκας 11 (3), Καρκατσέλης, Λεχούδης 15 (2), Κυφωνίδης, Κουτσοβασίλης 9(1), Τσουμπρής 2, Παπανδρεόπουλος 3, Γιουζελίδης , Σπέντζος , Χαλίλ 6.

ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ – ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ 75-62
Δεκάλεπτα: 20-12, 32-25, 55-34, 75-62
Διαιτητές: Tσουμαχίδης – Καρακώστας – Χατζημπαλίδης
Πολύγυρος (Τσούρμας): Αμπατζίδης 14(2), Πιπιλιάρης 12(2), Ντισλής 1, Βλάχος 11(1), Νούκαρης 14(2), Αμούτζιας 2, Αλεξιάδης 16(2), Γραβάνης 5, Μπάσης, Δεληγκάρης, Νικολόπουλος, Παπαθανασίου.
Αίας Ευόσμου (Γυμνόπουλος): Αγραφιώτης 2, Μπρουκς 5(1), Λαζαρίδης 5, Μπαλτζόπουλος 11, Πετανίδης 1, Πουλιανίτης 4, Νησιώτης 9, Ζώτος 17(1), Σεκαδάκης 3, Καπινιάρης 2, Περιστεράκης, Κατσιαούνης.

Η Βαθμολογία (Σε 3 Αγώνες):

1. ΠΑΣ Γιάννινα 6 (3-0)
2. ΧΑΝΘ 6 (3-0)
—————————————–
3. Φάρσαλα 6 (3-0)
4. Δόξα Λευκάδας 5 (2-1)
5. ΑΟ Πολυγύρου 5 (2-1)
6. Ευκαρπία 5 (2-1)
7. Μαχητές-Πειραματικού 5 (2-1)
8. Ερμής Λαγκαδά 4 (1-2)
9. Γέφυρα 4 (1-2)
10. Πρωτέας Γρεβενών 4 (1-2)
11. ΓΑΣ Κομοτηνής 4 (1-2)
12. Καβάλα 4 (1-2)
—————————————–
13. Στρατώνι 4 (1-2)
14. Έσπερος Λαμίας 4 (1-2)
15. Αίας Ευόσμου 3 (0-3)
16. ΚΑΟΧ 1 (0-3)

Η επόμενη αγωνιστική (4η, 27/10)

Εσπερος Λαμίας-ΠΣ Ευκαρπίας
ΚΣ Γέφυρας-Ερμής Λαγκαδά
Δόξα Λευκάδας-Μαχητές Πειραματικό Πεύκων
Πρωτέας Γρεβενών-Στρατώνι
ΧΑΝΘ-ΠΑΣ Γιάννινα
Αίας Ευόσμου-Ευρώπη Πευκοχωρίου
ΑΟ Πολυγύρου-ΓΣ Φαρσάλων
ΕΚ Καβάλας-ΓΑΣ Κομοτηνή